Archeologové odhalili stopy masového kanibalismu v době kamenné

6. prosince 2009 v 21:05 | Simmie |  Zajímavosti

Archeologové odkryli 7000 let staré ostatky lidí na jihozápadě Německa. Ke svému překvapení dalším průzkumem zjistili, že kosti asi 500 osob nesou podle všeho známky kanibalismu. O nálezu informovali v článku pro časopis Antiquity. Někteří vědci však teorii o kanibalismu vyvracejí.

Archeolog pečlivě odkrývá nalezené ostatky. (Ilustrační foto)

Dnes 20:34
Podle vědců jde o vzácný důkaz kanibalismu v Evropě z mladší doby kamenné. Ostatky 500 osob byly objeveny u obce Herxheim.
Archeologové na kostrách zjistili stopy záměrného zmrzačení. Nešlo jen o dospělé jedince, ale i o děti, a dokonce i děti nenarozené. Průzkum této oblasti začal už v roce 1996, ale intenzivnější výzkum začal až mezi lety 2005 a 2008.
Vedoucí týmu Bruno Boulestine z francouzské univerzity v Bordeaux uvedl pro server BBC News, že jasné známky odseknutých zlámaných kostí jsou důkazem možného kanibalismu. Některé kosti navíc nesly známky opékaní. Stopy na lidských kostech se shodovaly se stopami na kostech ulovených zvířat.
Někteří vědci však teorii o tak rozsáhlém kanibalismu odmítají a tvrdí, že stopy sice mohlo způsobit odřezávání masa z těl, nicméně podle nich šlo spíše o rituální zvyky při pohřbívání než o kanibalismus.
Nicméně Boulestine trvá na svém a dokazuje, že některé kosti nesou jasné známky okusování.
Mladší doba kamenná je spojena s šířením zemědělských kultur v Evropě, kdy se lidé z kočovných lovců a sběračů změnili na usedlé pěstitele obilí. Kanibalismus se proto podle vědců stal výjimečným. Možnou příčinou mohl být i hladomor.
pst, Novinky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ahoj!

Hallo 10.2% (5)
Hi 10.2% (5)
ahoj 8.2% (4)
čau 12.2% (6)
ahojky 14.3% (7)
čauky 4.1% (2)
čau ban tulipán 8.2% (4)
čus bus autobus 12.2% (6)
hrabe ti? 10.2% (5)
my se známe???? 10.2% (5)

Komentáře

1 Kuleváloš Kuleváloš | E-mail | Web | 1. března 2012 v 10:27 | Reagovat

To je alespoň o něčem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama